trybi.pl

Prawnik - Prawo => Prawo Publiczne => Prawo Działalności Gospodarczej => Topic started by: MESSIAH on 4-02-2015, 22:01:25

Title: [Poradnik] Jak kupować przedmioty na firmę?
Post by: MESSIAH on 4-02-2015, 22:01:25
Jeśli często kupujesz jakieś przedmioty na firmę nie możesz odstąpić od umowy w ciągu 14 dni ponieważ nie masz wtedy statusu konsumenta!
Prosty przykład:
Quote
Mam mały problem. Kupiłem telewizor w sklepie internetowym na Fakturę Vat. Po sprawdzeniu i testowaniu telewizora postanowiłem go zwrócić ponieważ nie spełnia moich oczekiwań (złożyłem stosowne oświadczenie o odstąpieniu od umowy). Telewizor ma służyć do monitoringu mojego domu - czyli nie będzie miał związku z bieżącą działalnością gospodarczą. Moja firma nie posiada osobowości prawnej.
Sklep oczywiście odpisał w następujący sposób:
Quote
Szanowny Kliencie,

    Informujemy, że w przypadku zawarcia Umowy sprzedaży jako firma/przedsiębiorca prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość w ramach tzw. 14 dniowego zwrotu nie przysługuje.

    Ustawa z 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta Dz. U. z 24 czerwca 2014 r. poz. 827 (http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20140000827&type=2) umożliwiająca odstąpienie od umowy zawartej na odległość jest ustawą konsumencką, regulującą stosunki pomiędzy przedsiębiorcą a Konsumentem, czyli osobą fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

    Przykro mi, ale zgodnie z powyższym zwrot Towaru na tej podstawie nie jest możliwy.

UWAGA!
Kupując jakiś towar na firmową fakturę (FV) potwierdzamy iż zakupiony przedmiot ma bezpośredni związek z naszą firmą (jest nam potrzebny we firmie) a nie bezpośrednio z konsumentem. Jeśli chcemy używać zakupiony przedmiot e celach prywatnych wtedy powinniśmy zakupić ten przedmiot jako osoba prywatna (nie podajemy danych firmy podczas zakupu).
JAK OMINĄĆ PRZEPIS!
Kupujemy dany przedmiot przez internet (na odległość - poza lokalem przedsiębiorstwa przedsiębiorcy) jako konsument (nie podajemy danych firmy) wtedy mamy status konsumenta i obowiązuje nas 14 dniowy okres odstąpienia od umowy. Po upływie 14 dni zgłaszamy do sprzedającego iż chcemy aby wystawił nam on fakturę na naszą firmę - sklep nie może nam odmówić. PROFIT  8)